четвер, 22 вересня 2022 р.

Соломія Крушельницька -150!


«Життя митця – то геніальний міф,
 А правда – потім, правда у безсмерті!»
                            (Наталя Давидовська)

  150 років від дня народження видатної української оперної співачки та педагогині — Соломії Амвросіївни Крушельницької виповнюється 23 вересня цього року. Вона була – довершена гармонія... Винятково сильне і приємне для вуха сопрано, вроджений акторський талант, досконале виконавське мистецтво, краса фізична і духовна. Соломію Крушельницьку досі вважають неперевершеною оперною дівою, яка перетворювала кожну виставу на неповторне мистецьке явище, на те, що означали словом «тріумф». Про неї знав весь світ. Свої особисті концерти вона завжди закінчувала українськими народними піснями. Вона входила у п'ятірку самих знаменитих співаків свого часу і була серед них єдиною жінкою. При цьому - рідкісною, адже у співочій кар'єрі досягла всього сама.
  Соломія Крушельницька походить зі шляхетного українського роду Крушельницьких гербу Сас. Народилася 23 вересня 1872 року в сім'ї греко-католицького священника у селі Білявинці на Тернопільщині. Співати Соломія почала дуже рано й усі відзначали її виняткові здібності і дуже приємний голос.  Батьки усім дітям, і Соломії, дали хорошу освіту.
Італійці вважали її співачкою італійською, поляки - виконавицею польською, а сама діва продовжувала бути українкою. Листи батькам, а також відомим людям України того часу (Михайлу Павлику, Івану Франку, Василю Стефанику) писала з використанням колоритного галицького діалекту. Після повернення в Україну підтримувала політичні погляди письменників, надавала допомогу радикальній партії, заснованій Франком та Павликом.


У 1939 році після смерті чоловіка повернулась в Україну. У рідному Львові, який щойно приєднався до Радянського Союзу, більшовики конфіскували будинок оперної діви. Поїхати до Італії забороняли, але й довго не давали радянське громадянство. 
Лише після подання заяви про передачу своєї італійської вілли на користь держави змогла отримати паспорт СРСР. Останній концерт відбувся на сцені Львівської філармонії. Тьмяне світло. На сцену вже з паличкою вийшла Соломія Крушельницька, аби востаннє зачарувати своїм голосом.  
 «Ох, вже ця Соломія! Саме її ім'я співзвучне з найспівучішою пташиною - соловеєм. Її образ став уособленням справжньої жіночої вроди, великого таланту і рідкісної природи голосу. Голосу, що вражав, полонив, бентежив... Який, якось почувши, вже неможливо було забути. Вона стала символом української оперної сцени. ЇЇ неперевершене сопрано полонило Італію, країни Європи, Південної Америки... З нею були щасливі співати уславлені світові співаки Енріко Карузо, Тітто Руффо, Федір Шаляпін...Такою вона була, Соломія Крушельницька. Жінка-муза, жінка-сирена, жінка-легенда!». 

Відеоприсвята "Голос української душі- Соломія Крушельницька"





 

Немає коментарів:

Дописати коментар